Płytki, panele, deski czy kamień na podłodze spotyka się niemal w każdym mieszkaniu czy domu. Jeśli chcesz, żeby u Ciebie było inaczej, pomyśl o posadzce poliuretanowej. Ten nowoczesny materiał pozwoli Ci stworzyć podłogę nietuzinkową i niepowtarzalną.
Jeszcze niedawno posadzki z żywicy poliuretanowej nie kojarzyły się z wnętrzami mieszkalnymi, widzieliśmy je raczej w biurach i pomieszczeniach komercyjnych. Okazało się jednak, że oprócz trwałości mają one wiele innych zalet, dzięki którym trafiły także do naszych mieszkań i domów.
Cenne zalety posadzki poliuretanowej
Zacznijmy od cech, które w mieszkaniach i domach są nie do przecenienia.
- Posadzki z żywicy poliuretanowej są ciche w użytkowaniu. Co znaczy cicha podłoga? Ci, którzy mają panele z pewnością wiedzą, o co chodzi. W przeciwieństwie do takich podłóg po podłożu z poliuretanu każdy chodzi niczym kot – nie słychać kroków nawet na obcasach, a dzieci mogą swobodnie bawić się piłką.
- Żywica poliuretanowa na podłodze jest elastyczna i miękka, co zapobiega jej pękaniu i zwiększa odporność na zadrapania i mikrouszkodzenia – sprężystość powierzchni sprawia, że nie powstają odpryski, a zarysowania nie są widoczne. Dodatkowym wzmocnieniem może być wierzchnia warstwa, którą stworzy lakier (do wyboru: mat/satyna/połysk).
- Posadzki żywiczne poliuretanowe nie blakną pod wpływem promieniowania UV. Oznacza to, że nawet we wnętrzach bardzo jasnych i słonecznych, w sąsiedztwie tak modnych obecnie dużych przeszkleń podłoga nie traci koloru i połysku (co zdarza się w przypadku żywicy epoksydowej).
- Posadzka poliuretanowa może być kolorowa, gdyż możliwe jest barwienie produktu na każdy kolor wybrany z wzornika RAL lub NCS, a na powierzchni fachowiec stworzy dowolne dekoracyjne wzory, smugi, efekt przenikania się dwóch, trzech kolorów itp.
- Ważną informacją jest to, że pod posadzką z poliuretanu można zainstalować ogrzewanie podłogowe, a żywica bardzo dobrze przewodzi ciepło.
- Gładka, pozbawiona spoin, bezfugowa podłoga służy dzieciom i alergikom: w szczelinach nie gromadzi się kurz i roztocza, a częste przemywanie powierzchni dodatkowo zwiększa jej prozdrowotne cechy. Choć podłoga jest gładka jak tafla, nie jest śliska, dzięki czemu dzieci bawią się bezpiecznie.
- Posadzka poliuretanowa jest łatwa do czyszczenia – wystarczy na co dzień ją zamiatać, odkurzyć, przemyć wilgotnym, najlepiej płaskim mopem. Do usuwania silnych zabrudzeń należy stosować specjalne środki do mycia i konserwacji powierzchni zabezpieczonych lakierem poliuretanowym.
- Po pewnym czasie, np. w razie większego uszkodzenia powierzchnię można zeszlifować i ponownie polakierować. Można też po zeszlifowaniu wylać nową warstwę żywicy np. w innym kolorze.
Posadzka poliuretanowa i kilka wad
Położenie posadzki poliuretanowej nie jest łatwe, a sam proces powstawania podłogi jest dość długi (10 dni roboczych). Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża pod żywicę. Trzeba je dobrze oczyścić, wyrównać, odpylić. Zanim nastąpi wylewka żywicy trzeba położyć inne warstwy, np. gruntującą. Wszystkie praca wymagają odpowiedniej pogody, temperatury i przestrzegania tzw. przerw technicznych (np. na wysuszenie warstw). Dlatego trwa to dość długo, a niedociągnięcia mogą się skończyć pękaniem powierzchni. Dlatego tę pracę trzeba powierzyć fachowcom. Szukajmy dobrej, sprawdzonej ekipy, pytajmy o jej umiejętności, oglądajmy dotychczasowe realizacje.
Posadzka poliuretanowa w domu
Posadzki z żywicy poliuretanowej świetnie wpisują się w modne trendy w aranżacji wnętrz. Pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, loftowym, industrialnym. Często są wtedy wylewane w całym mieszkaniu, dzięki czemu tworzą wrażenie przestronności. Jeśli chodzi o pojedyncze wnętrza, najczęściej posadzki poliuretanowe są wybierane do kuchni, łazienek (sprawdzają się nawet w kabinach prysznicowych przy odpływach liniowych), holi, a także do pokojów dziecięcych. Ze względu na trwałość i estetykę tego rozwiązania, żywiczne posadzki poliuretanowe są rozwiązaniem wartym polecenia.