Mikrocement to nowoczesny materiał wykończeniowy. Choć jest na naszym rynku stosunkowo nowy, zdobywa popularność w szybkim tempie. Ze sklepów, biur, salonów kosmetycznych trafił już do naszych domów. Pokrywa podłogi w kuchniach i łazienkach, a ostatnio pojawia się też „na salonach”.
Posadzki z mikrocementu stały się modne nie tylko ze względu na ciekawy wygląd. W równej mierze są cenione za trwałość i niepowtarzalne wzornictwo, dzięki czemu mogą być wykonywane we wnętrzach w różnych, modnych dziś stylach. Mikrocement dekoracyjny daje ponadto możliwość niestandardowego wykorzystania, na przykład na ścianach, sufitach, jako obudowa kominków, parapetów, a także na blatach kuchennych i na meblach. W wersji antypoślizgowej bardzo dobrze sprawdza się mikrocement na schodach.
Mikrocement dekoracyjny – podłoga z „efektem wow”
Mikrocement stanowi mieszankę cementu, żywicy akrylowej, wypełniaczy oraz pigmentów. Pozwala na wykonanie podłogi w każdym kolorze. W mikrocemencie można również za pomocą packi albo specjalnych mat odciskać wzory, które sprawią, że posadzka będzie oryginalna. Dzięki tej możliwości łatwo dopasować ją do stylu i charakteru wnętrza.
Dla utrwalenia i podkreślenia urody posadzki pokrywa się ją lakierem: matowym, półmatowym lub błyszczącym. Oprócz walorów estetycznych, podłoga z mikrocementu ma liczne cechy wpływające na jej funkcjonalność w każdym pomieszczeniu.
Mikrocement na podłodze – dlaczego warto spróbować
Wykonanie podłogi z mikrocementu nie wiąże się z dużym bałaganem, nie wymaga też użycia specjalistycznych narzędzi. Jest robiona ręcznie, a to stanowi gwarancję niepowtarzalności wykończenia powierzchni zarówno pod względem kolorystycznym, jak i motywów ozdobnych. Z użyciem mikrocementu powstaje posadzka o grubości zaledwie 2-3 mm, jej powierzchnia może być średnio, grubo-lub drobnoziarnista. Sam proces nie trwa długo, zazwyczaj 5-10 dni. Bezpiecznie można korzystać z podłogi po upływie około siedmiu dni od położenia ostatniej warstwy.
Mikrocement – lista zalet
- Produkt ma dużą przyczepność, dlatego po odpowiednim przygotowaniu podłoża można nim pokrywać każdą stabilną powierzchnię, np. marmur, beton, płyty z karton-gipsu, tynki cementowo-wapienne i gipsowe, a nawet płytki ceramiczne.
- Podłoga wykonana z mikrocementu jest równa i gładka, nie wymaga dylatacji ani fug. Z tych względów jest przyjazna dla alergików, gdyż kurz i brud nie gromadzą się w szczelinach.
- Posadzka z mikrocementu, choć przypomina beton, jest ciepła. Ponadto można pod nią zainstalować ogrzewanie podłogowe.
- Jest łatwa w konserwacji i utrzymaniu czystości. Wystarczy ją zamieść lub odkurzyć i przemyć dobrze odciśniętym płaskim mopem. Do konserwacji polecane są specjalne preparaty przeznaczone do zewnętrznych warstw zabezpieczających, np. lakierów poliuretanowych. Takie środki dodatkowo wzmacniają i pielęgnują powierzchnię.
- Podłoga jest przyjazna środowisku ponieważ produkt jest mieszanką naturalnych składników, nie pyli, nie alergizuje.
Mikrocement – gdzie jest stosowany
Swoją „karierę” mikrocement zaczął w pomieszczeniach publicznych (sklepy, biura), przemysłowych (hale wystawowe, garaże), klatkach schodowych. Jednak jego liczne zalety sprawiły, że coraz więcej osób wykorzystuje go w mieszkaniach, domach, apartamentach. Najczęściej są to wnętrza w stylu industirialnym, loftowym, minimalistycznym, nowoczesnym, a nawet skandynawskim i rustykalnym.
Ze względu na dużą przyczepność oraz brak dylatacji mikrocementem wykańcza się również ściany, sufity, słupy konstrukcyjne. Trafia także na podłogi i ściany nad blatem w kuchni, a także na same blaty robocze. W łazience ładnie prezentuje się na ścianach w kabinach prysznicowych, na obudowie wanien, a także półek na kosmetyki i akcesoria.