Posadzki z żywicy epoksydowej znane są od lat. Jednak do niedawna kojarzone były z obiektami przemysłowymi, handlowymi, pojawiały się w szkołach, szpitalach, garażach. Teraz wybiera się je także do domów i mieszkań, zwłaszcza tych zaaranżowanych nowocześnie.

O wyborze żywicy epoksydowej na posadzki decydują jej rozliczne zalety. Przede wszystkim wysoka trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatury i wilgoć, a także walory dekoracyjne (co jest szczególnie istotne we wnętrzach mieszkalnych).

Posadzki z żywicy epoksydowej – inne zalety

Posadzki epoksydowe wykonuje się głównie w systemie cienkowarstwowym, tj. 2-3 mm. Charakteryzują się gładką powierzchnią, są pozbawione spoin. Z tego względu w domach, szkołach i placówkach medycznych są idealnym rozwiązaniem dla alergików (na powstałej powierzchni nie ma miejsc, w których gromadziłby się brud, kurz oraz roztocza).

Ponadto posadzki epoksydowe stanowią podłoże, pod którym można zamontować ogrzewanie podłogowe. Istnieje też możliwość wykonania wersji antypoślizgowej (wymaga to dodania do produktu kruszywa kwarcowego lub kolorowych płatków).

W pomieszczeniach komercyjnych w podłodze można wyeksponować logo firmy, natomiast żywica epoksydowa w garażu zapewnia schludny wygląd na długi czas, chroni linie wyznaczające miejsca postojowe aut i sprawia, że pozostaną widoczne przez długi czas.

Kolorowo i ozdobnie

Posadzka epoksydowa może być bezbarwna – wygląda wtedy jak szkło, można także w niej zatapiać elementy dekoracyjne, np. muszelki, monety, czy wyselekcjonowane kamyki (efekt tzw. kamiennego dywanu). Oryginalny efekt daje brokat. Wiele osób jest zainteresowanych nowoczesną wzorniczo posadzką epoksydową 3D – żywicą pokrywa się trójwymiarowe grafiki lub inne wzory tworzące wrażenie trójwymiarowości.

Żywice epoksydowe są dostępne w standardowych kolorach, lecz można również uzyskać niemal wszystkie odcienie z palety RAL i NCS. Oprócz zwykłego barwienia produktu jest też możliwość łączenia różnych kolorów, tworzenia barwnych wzorów, by uzyskać powierzchnię niebanalną kolorystycznie i wzorniczo. Trwałość i walory estetyczne posadzki z żywicy epoksydowej podkreśla lakierowanie. Można w ten sposób uzyskać podłogę matową, satynową lub z połyskiem.

Posadzka epoksydowa – zaufajmy fachowcom

Uzyskanie wspomnianych efektów dekoracyjnych wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiedniego sprzętu. Dlatego też warto skorzystać z usługi sprawdzonej firmy, której wyszkoleni pracownicy sprawdzą i ocenią dotychczasowe podłoże i odpowiednio je przygotują pod wylanie żywicy. Praca przebiega w kilku etapach, wymaga czasu, stosowania tzw. przerw technologicznych. Tylko doświadczeni wykonawcy zagwarantują ostateczny efekt bez zarzutu. Wszelkie „oszczędności” i przyspieszenia na ogół kończą się tym, że podłoga się łuszczy, pęka itp.

Posadzki z żywic epoksydowych – co im szkodzi

Żywica epoksydowa z czasem odbarwia się pod wpływem działania światła słonecznego, dlatego decydując się na taką podłogę, trzeba wziąć pod uwagę naświetlenie pomieszczenia. Nie jest to rozwiązanie do modnych teraz wnętrz z dużymi przeszkleniami, zwłaszcza słonecznych. Natomiast w łazienkach, kuchniach, korytarzach, garażach, pomieszczeniach technicznych i holach z pewnością się sprawdzi.

Posadzka epoksydowa z czasem matowieje. Niektórzy sądzą, że jest to wada tego materiału, jednak wielu użytkowników uważa, że to naturalny proces, który, tak jak w przypadku drewna, nadaje podłodze bardziej szlachetny wygląd.

Posadzki z żywic epoksydowych – naprawa

  • Matowienie – gdy podłoga zmatowieje można przywrócić jej połysk za pomocą środków do pielęgnacji i konserwacji posadzek epoksydowych.
  • Uszkodzenia miejscowe – specjalista może pokryć posadzkę cienką warstwą żywicy i w ten sposób ujednolicić jej wygląd. Innym wyjściem jest dla nałożenie dwóch warstw lakieru w kolorze posadzki.
  • Większe skazy i zniszczenia wymagają przeszlifowania podłogi, wypolerowania i ponownego polakierowania.

Jak na co dzień dbać o posadzkę żywiczną?

Wystarczy mycie podłogi dostępnymi środkami za pomocą dobrze odciśniętego, płaskiego mopa. Ważne jest, by na powierzchni nie zbierał się piasek, który może porysować podłogę (zmieniajmy buty po wejściu do domu, unikajmy obuwia na ciemnej gumie). Dla uniknięcia zabrudzeń i rys zaleca się podklejenie nóżek mebli filcowymi podkładkami dobranymi do barwy podłogi.

Solidny wykonawca poinformuje nas, w jaki sposób poradzić sobie z drobnymi plamami różnego pochodzenia.